Cestninske ceste v Sloveniji - pregled vseh cest
Vozniki, ki želijo uporabljati cestninske ceste v Sloveniji, morajo za to plačati cestnino. Plačilo ni potrebno le za dopustnike, ki ostanejo v Sloveniji, temveč velja tudi za tiste, ki državo uporabljajo za tranzit. Številni turisti se s tem stroškom strinjajo, ne da bi se vprašali, kakšne alternativne poti obstajajo poleg cestninskih cest.
Razlog za to je, da so ceste, za katere je treba plačati cestnino, hkrati tudi poti, po katerih lahko najhitreje pridete iz enega kraja v drugega. Da bi vam pokazali, kakšne možnosti so na voljo, bomo najprej predstavili podrobno mrežo poti z vsemi cestninskimi cestami v Sloveniji. Razložili bomo tudi, kako najbolje načrtovati pot in katerim cestam se je treba izogniti.
Kje v Sloveniji lahko plačam cestnino?
Kdor želi z avtomobilom prepotovati daljšo razdaljo in bo pri tem prečkal različne države, se mora vnaprej lotiti načrtovanja poti. Pojasnili smo že, da mora večina voznikov v Sloveniji plačati cestnino. Na vprašanje, za katere ceste je treba v Sloveniji plačati cestnino, pa še ni bilo odgovorjeno. Slovenija ima kot priljubljena počitniška in tranzitna država pregledno cestno omrežje, ki povezuje več sosednjih držav in pomembnih mest. Načeloma je večina avtocest, ki vodijo po državi, plačljivih. Ker so avtoceste tudi ceste, ki jih pogosto uporabljajo popotniki, se za turiste običajno zaračunavajo cestnine. Vključene so tudi nekatere hitre ceste. Številni vozniki pozabljajo, da se za del cestninskih cest štejejo tudi priključki. To pomeni, da so vključena tudi krožišča in krajši odseki cest, ki vodijo do cestninskih cest. Zato poskrbite za pravočasen nakup vinjete za Slovenijo, da boste pripravljeni na vsak odsek:
Cestninske avtoceste (Avtoceste) - seznam za leto 2023
Kot smo že omenili, so v Sloveniji cestninske ceste avtoceste in hitre ceste. Kar zadeva avtoceste, je skupno pet glavnih, ki jih je treba upoštevati pri načrtovanju poti. Najpomembnejša, na kateri se prej ali slej znajde večina dopustnikov, je avtocesta A1. Ta se v kraju Šentilj na severovzhodu države priključi na avstrijsko avtocesto Pyhrn A9, nato pa poteka prav čez Slovenijo. Avtocesta A2 je prav tako povezava, ki poteka na meji z Avstrijo in hkrati vodi na Hrvaško na mejnem prehodu Bregana. Avtocesto A3 lahko štejemo za povezovalno pot med Slovenijo in Italijo, avtocesta A4 pa se pri Maclju nadaljuje tudi v sosednjo Hrvaško. Avtocesta A5 vodi neposredno na Madžarsko. Na naslednjem seznamu je pregled vseh avtocest. Vozila z maso nad 3,5 t potrebujejo škatlo DarsGo.
Posebni cestninski odseki-predor Karavanke, ki vodi na sever
Predor Karavanke, ki vodi iz Slovenije v Avstrijo, je cestni odsek, za katerega veljajo posebni predpisi. Čeprav za vožnjo skozi predor uradno ni potrebna vinjeta, sta obe avtocesti, ki vodita v predor s slovenske in avstrijske strani, plačljivi. Iz Slovenije je povezovalna cesta avtocesta A2. Stroški cestnine za predor so odvisni od tega, ali pot uporablja motorno vozilo, navaden osebni avtomobil ali vozilo nad 3,5 tone.
Zemljevid vseh cestninskih cest v Sloveniji
Ko se seznanite s slovenskim cestninskim sistemom in si ustvarite pregled nad avtocestami in hitrimi cestami, lahko začnete načrtovati svojo pot. Glede na prejšnji opis boste na vsaki poti naleteli na avtoceste. Ne glede na to, iz katere države prihajate ali kateri mejni prehod uporabljate, se boste prej ali slej znašli na eni od glavnih povezovalnih cest v državi. Za boljši pregled bomo na spodnjem zemljevidu predstavili vse cestninske ceste v Sloveniji.
Izogibanje cestninskim cestam v Sloveniji - Pot brez cestnine
Vozniki, ki nameravajo obiti cestninske ceste, morajo upoštevati nekaj stvari. Prvič, ta načrt verjetno ne pride v poštev za voznike, ki želijo čim hitreje priti do cilja. Ker izogibanje cestninskim cestam pomeni tudi izogibanje vsem neposrednim hitrim cestam in avtocestam, boste morali v večini primerov narediti večji obvoz. Poti skozi Slovenijo na Hrvaško brez vinjete so zato primerne predvsem za potnike, ki želijo spoznati manjša slovenska mesta, se tu in tam ustaviti in morda tudi uživati v okoliških pokrajinah.Pri načrtovanju poti morate upoštevati tudi to, da vse poti brez vinjet niso primerne za vsa vozila. Voznikom velikih avtodomov, vozil s prikolicami ali vozil s skupno maso nad 3,5 tone priporočamo, da obiščejo eno od prodajnih mest in ostanejo na uradnih cestah. Stranske ceste pogosto niso dovolj dobro razvite ali pa so preozke, da bi jih lahko uporabljala večja vozila. V nadaljevanju vam predstavljamo izbor cest brez cestnine, ki vodijo do priljubljenih počitniških destinacij.